Tuż po utworzeniu Stowarzyszenia w 2019 roku wiedzieliśmy, że musimy w jakiś sposób wyróżnić polskie obuwie i polskich rzemieślników. Coś co będzie znakiem szczególnym Stowarzyszenia ale i drogowskazem dla konsumentów, którzy chcą mieć pewność, że kupują polskie obuwie od polskiego producenta a nie importera, który producentem wyłącznie się mianuje. Niestety na naszym rynku mamy lukę prawną, która pozwala na takie działanie nieuczciwym importerom.

Logo PGPO Buty Wyprodukowane w Polsce

I tak oto powstał znak „PGPO Buty Wyprodukowane w Polsce”. Jest to znak zastrzeżony prawnie w Urzędzie Patentowym RP pod numerem Z.533593. Od samego początku chcieliśmy go utrzymać w kolorach bieli i czerwieni aby nawiązywał do flagi Polski. W dolnym, lewym rogu widnieje nasze logo PGPO, które jest hologramem (grafika tego nie oddaje) a po obwolucie napis „Buty wyprodukowane w Polsce”. Naklejka ta ma za zadanie poświadczyć o autentyczności produkcji w Polsce przez polskiego producenta.

Znakowaniem obuwia naszą naklejką są upoważnieni wyłącznie polscy producenci obuwia, którzy produkują obuwie w Polsce i są naszymi członkami. Każdy z nich ma obowiązek podpisania Umowy licencyjnej, która reguluje kwestie związane z kontrolą i karami za nielegalne wykorzystanie naklejki.

Nasze naklejki w praktyce

Naklejki najczęściej wkleja się wewnątrz obuwia na wyściółce lub podszewce. Niektórzy producenci naklejają je na pudełku.

Naklejka na podeszwie

Zdarza się, że producenci obuwia naklejają naklejki na podeszwach lub pudełkach zewnętrznych. Wolimy, gdy naklejka wklejona jest wewnątrz buta jak to ma miejsce na zdjęciu obok.

Naklejka na podszewce

Naklejek "PGPO Buty wyprodukowane w Polsce" zazwyczaj umieszczane są na podszewkach obuwia. Oklejania obuwia naklejkami PGPO leży tylko i wyłącznie w gestii producenta.

W pudełku z obuwiem możesz również znaleźć ulotkę informacyjną. Tak wygląda.

Dowiedz się więcej...