W Rzgowie na początku grudnia 2023 roku branża obuwnicza połączyła siły z branżą odzieżową i protestowała przeciwko trudnej sytuacji na rynku w odniesieniu do prowadzenia biznesu. Obie branże przechodzą kryzys. Odzieżówka zmaga się z niesprzedaną kolekcją jesienno-zimową co jest wynikiem warunków atmosferycznych ale także kosztów produkcji. W przypadku branży obuwniczej mamy do czynienia z wysokimi kosztami produkcji w kraju oraz problemem z towarem importowanym.

Protest branży obuwniczej w Rzgowie

Na proteście w Rzgowie zjawili się przedstawiciele i członkowie Polskiej Grupy Producentów Obuwia. Zabrali ze sobą trumnę, która ma symbolizować pogrzeb branży jeśli nic się nie zmieni w kwestii kosztów prowadzenia firmy. Branża zmaga się z wysokimi kosztami wytworzenia produktu, na które składa się:

  • Droższe surowce i materiały w stosunku do materiałów użytych w obuwiu importowanym;
  • Koszty energii elektrycznej, która w ostatnim czasie podrożała niemal w 100%
  • Koszty ekologiczne – rodzima produkcja używa certyfikowanych skór i półsurowców co jest narzucone odgórnie przez UE. Produkcja obuwia na dalekim wschodzie nie jest kontrolowana i regulowana co pozwala używać surowców słabej jakości;
  • Koszty pracownicze, które znacznie wzrosną od 1 stycznia 2024.

To wszystko powoduje, że dysproporcja pomiędzy rodzimą produkcją a towarem importowanym, który w żaden sposób nie jest kontrolowany w momencie jego sprowadzenia drastycznie wzrosła. Ponadto branża obuwnicza boryka się z innymi problemami jak:

  • Podszywanie się importerów pod polskich producentów obuwia;
  • Brak popytu w kraju i zagranicą;
  • Brak programów pomocowych związanych z wystawianiem się na targach za granicą.

W podsumowaniu należy zwrócić uwagę na fakt, że Protest branży obuwniczej w Rzgowie pokazał, iż możemy się zjednoczyć z odzieżówką, gdyż dotykają nas podobne problemy. Ponieważ w najbliższym czasie, zaplanowane są spotkania w Ministerstwie Technologii i Rozwoju to spodziewamy się konkretów ze strony władz. O ich przebiegu będziemy informować na naszym profilu na Facebooku.

Podziel się tym artykułem...

Komentarze: