Protest Przedsiębiorców w Warszawie odbył się w 01.03.2024 roku. Organizatorem był Paweł Tanajno z Polska Liberalna.

Po co ten protest?

Do protestu Pawła przyłączyło się nasze Stowarzyszenie. Postulowaliśmy m.in. o przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej oraz dobrowolny ZUS. Jak mówi Paweł Tanajno, przypominamy Donaldowi Tuskowi, że przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej to jedna z obietnic jego kampanii wyborczej. Składka zdrowotna w formie jakiej wprowadził poprzedni rząd Polskim Ładem wyrządziła wiele krzywdy mikro i małym przedsiębiorcom. Wiele producentów obuwia czy lokalnych firm prowadzących usługi szewskie zostało dotknięta wysokimi składkami. Od tego roku, minimalny ZUS to 1914,43 zł (wliczając minimalną składkę zdrowotną). Przedsiębiorca niezależnie od tego czy ma dochód czy nie musi tyle zapłacić z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Postulaty PGPO

Korzystając z okazji, nasze Stowarzyszenie postulowało również o ograniczenie importu z dalekiego wschodu obuwia, które jest pozbawione jakiekolwiek kontroli. Napływ taniego obuwia z Chin czy Bangladeszu powoduje, że polscy producenci obuwia nie są w stanie konkurować z produktami, produkowanymi przez wykorzystywane dzieci w niewolniczej pracy. Obuwie ze wschodu jest również pozbawione kontroli jakościowej. Jego napływ do Europy powoduje odpad, który kiedyś trzeba będzie zutylizować. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy z Bangladeszu czy innych państw, gdzie produkuje się buty nie muszą spełniać norm jakościowych i wymogów dla rynku UE należy przyjąć, że niska cena obuwia wynika ze słabej jakości materiałów użytych do jego produkcji.

Protest przedsiębiorców w Warszawie – Plan wydarzeń

Protest zaczęliśmy o 11:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, w którym mieliśmy się spotkać z Donald Tusk ale nie pojawił się na spotkaniu. Wręczyliśmy mu petycję wraz z pudełkiem w kształcie trumny i butami w środku aby zwróci uwagę na problemy branży obuwniczej.
Następnie przeszliśmy na Plac Trzech Krzyży do Ministerstwo Rozwoju i Technologii gdzie przez godzinę rozmawialiśmy w zamkniętym gronie z Rzecznikiem Prasowym Jakubem Stefaniak. Przypomniałem, że oczekujemy spotkania w naszej sprawie, którą nie dokończyliśmy na spotkaniu 16.01.2024.
Ostatnim etapem było przejście pod sejm i spotkanie z Ryszard Petru.
Kolejnego dnia od protestu ukazał się w prasie artykuł, w którym Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz jasną dają do zrozumienia, że przywrócenie składki zdrowotnej do stanu sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu to dla nich być albo nie być w koalicji.

Podziel się tym artykułem...

Komentarze:

 1. Marek Pikor 2024-04-18 at 13:56 - Reply

  Dzień dobry, moim zdaniem zamiast protestować lepiej wziąć się do roboty.
  Od lat nie mogę kupić dobrych butów.
  Wszystkie, tzw. normalne buty deformują naturalny kształt DUŻEGO PALCA – prowadząc do powstawania halluksów.
  Czy ktoś z producentów zastanowił się na tym? Czy naprawdę tak trudno wyprodukować buty o naturalnym kształcie stopy z PROSTYM dużym palcem.
  Kiedyś , tak ze 30 lat temu, Wojas miał jeden model, potem tylko „trampki” ecco biom i barefoot po 700zł (https://bosastopka.pl/blog/barefoot).
  Lepiej, WYBRAĆ SIĘ NA CHRZCINY w zdrowych butach niż na pogrzeb obuwnictwa PL na bosaka lub w trampkach.

  • admin 2024-04-21 at 19:51 - Reply

   Dziękujemy za komentarz. Powstała mapa sklepów na naszej stronie. Można sprawdzić czy w Pana okolicy jest jakiś sklep z polskim obuwiem a wśród producentów nie brakuje obuwia na szeroką stopę. Np. firma Łukbut takowe robi i są naszym członkiem. Proszę sprawdzić w dziale PARTNERZY.