W piątek 27.05.2022 roku w Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się „Dni Otwarte”, na których pod patronatem PGPO promowano zawód „Projektowanie i produkcja obuwia„. Rejon Kalwarii Zebrzydowskiej słynie nie tylko z mebli ale także z obuwia. W Małopolsce to właśnie tutaj zlokalizowanych jest najwięcej firm o profilu produkcyjnym. Niestety, w branży brakuje fachowców i ludzi do pracy. Dwadzieścia lat temu (jak wspomina dyrektor szkoły Zbigniew Stradomski), klasa o profilu „Obuwnik” liczyła ponad 50 osób. Obecnie, tylko trzy osoby kończą klasę o tym profilu.

PGPO włączyło się do akcji promocyjnej na rzecz promocji branży obuwniczej i zawodu „Projektowanie i produkcja obuwia„. Branża obuwnicza w ostatnim czasie przeszłą szeroko pojętą metamorfozę co poniekąd zostało wymuszone pandemią Covid-19. Coraz większe znaczenie zyskuje sprzedaż on-line a co za tym idzie poszukiwani są fachowcy, którzy będą mogli wykorzystać potencjał branży.

Co możesz robić pracując w zawodzie „Projektowanie i produkcja obuwia”?

Branża obuwnicza ma wiele do zaoferowania. Całkiem możliwe, że kojarzy się z nudną i monotonną pracą ale to już przeszłość. W obecnych czasach firmy musiały się rozwinąć na wiele sposobów: od restrukturyzacji parku maszynowego, który wykorzystuje komputery i maszyny z elektroniką po zagraniczne wyjazdy targowe. W tej branży musisz być kreatywny i ciągle wyprzedzać konkurencje. Tworzysz nowe kolekcje, śledzisz trendy, wdrażasz innowacje.

Jaki swój potencjał możesz wykorzystać?

  • Lubisz rysować? To świetnie bo możesz zostać projektantem. Rysunki możesz tworzyć metodą tradycyjną czyli ołówkiem lub wykorzystać swojego iPada.
  • Jesteś bardziej techniczny? Nie ma problemu! Konstrukcja obuwia, metoda składania cholewek, rozwiązania technologiczne – to może być dla Ciebie.
  • Jesteś przedsiębiorczy i myślisz o swojej firmie? Pracując w tej branży poznasz produkcję obuwia od A do Z.
  • Wolisz social media? Większe firmy bez tego kanału komunikacji z klientem w zasadzie nie istnieją. FacebookInstagram, TikTok – możesz się wykazać ;)
  • A może sprzedaż online? Dobry sklep internetowy to must have dobrej marki. A w tym przypadku możesz być programistą, zajmować się reklamąmarketingiem lub fotografią.
  • Lubisz podróżować? Ta branża też to oferuje. Dzięki targom branżowym możesz wyjeżdżać za granicę, np. do Włoch a nawet USA.

Jak widzisz jest tego trochę. Rozwijać można się w wielu obszarach i najlepiej by było, gdybyśmy mogli rozwijać się w tym co lubimy robić. Mam nadzieję, że z listy powyżej wybierzesz coś dla siebie.

Podziel się tym artykułem...

Komentarze: